Žofie Chotková

Nové video je na Youtube 🙂

Život Žofie Chotkové, manželky Františka Ferdinanda d’Este: Cesta k manželství s následníkem trůnu

Žofie Marie Josefína Albína Chotková z Chotkova a Vojnína se narodila 1. března 1868 ve Stuttgartu jako čtvrtá dcera Bohuslava Chotka z Chotkova a jeho manželky Vilemíny Kinské. Její otec, rakousko-uherský diplomat, pocházel z významného českého šlechtického rodu. Rod Chotků, jehož historie sahá až do 14. století, se proslavil zejména díky Václavu Antonínu Chotkovi, který získal panství Veltrusy a byl povýšen do hraběcího stavu císařem Karlem VI. Rodina však společensky stála daleko níže než Habsburkové, což významně ovlivnilo Žofiinu budoucnost.

Vzdělání a dvorní služba

Kvůli nižšímu společenskému postavení a nedostatku finančních prostředků získala Žofie pouze domácí vzdělání. Svůj život si přivydělávala jako dvorní dáma arcivévodkyně Isabely Croy-Dülmenové. Právě v této roli se dostala do blízkosti Františka Ferdinanda d’Este, který se do ní zamiloval, navzdory tomu, že nebyla považována za vhodnou partii pro následníka trůnu.

Tajný vztah a boj o manželství

František Ferdinand a Žofie udržovali svůj vztah v tajnosti po dobu čtyř let, během kterých si vyměňovali dopisy a scházeli se tajně na zámku Konopiště, který František Ferdinand zakoupil v roce 1887. Když se jejich vztah stal veřejným, čelili tvrdému odporu ze strany habsburské rodiny. František Josef, císař Rakouska, se postavil proti jejich manželství a František Ferdinand musel vyvinout značné úsilí, aby přesvědčil nejen císaře, ale i svou rodinu, že je pevně rozhodnut si Žofii vzít.

Sňatek a společenské následky

Nakonec bylo manželství povoleno s podmínkou, že jejich děti nebudou mít nárok na trůn. Svatební obřad se konal 1. července 1900 na zámku v Zákupech, avšak za přísných omezení. Žofie byla povýšena na kněžnu z Hohenbergu, avšak i nadále čelila společenským a ceremoniálním omezením. Na dvoře se musela vyrovnávat s ponižujícími pravidly – byla vyloučena z mnoha oficiálních událostí a ceremonií a její přítomnost byla často marginalizována.

Osobní štěstí a tragický konec

Navzdory těžkostem, kterým musela čelit, bylo manželství Františka Ferdinanda a Žofie šťastné. Žili převážně na zámku Konopiště, kde se věnovali rodině a vytvořili si zde útočiště před světem. Bohužel, jejich život skončil tragicky 28. června 1914 v Sarajevu, kdy byli oba zavražděni při atentátu, který se stal jednou z bezprostředních příčin první světové války.

Tento příběh Žofie Chotkové je příkladem odvahy, oddanosti a odhodlání, jaké musela vynaložit žena, aby si mohla vzít muže, kterého milovala, i přes překážky, které jí stavěla nejen habsburská rodina, ale i společnost té doby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *