Marie Luisa Rakouská, dcera Františka I. a Marie Terezy Neapolsko-Sicilské, je jednou z nejvíce kontroverzních žen evropské historie. Dějiny ji mnohdy vykreslují jako slabou a poddajnou figuru, která se rychle podvolila Napoleonovi a později opustila svého syna. Na druhou stranu, pohled na její život ukazuje složité rozhodování mezi osobními touhami a politickými povinnostmi, které jí byly neustále vnucovány.
Výchova a politické manipulace
Marie Luisa se narodila v silně protifrancouzské atmosféře, což ovlivnilo její názor na Napoleona dlouho předtím, než se s ním osobně setkala. Vychovávaná ve stínu rodinných tragédií, včetně popravy své tety Marie Antoinetty během Francouzské revoluce, byla učena nedůvěřovat nejen Francii, ale i celé revoluční ideologii. Její rodina, zejména babička Marie Karolína, ji vedla k nenávisti vůči revolučním událostem, což se projevilo i na jejím vnímání Napoleona, který se stal symbolem revolučních hodnot.
Když Napoleon rozvedl svou první manželku Josephinu a hledal novou politickou nevěstu, Habsburkové nezaváhali. Marie Luisa se stala obětí politického sňatku, který měl zajistit Rakousku bezpečnost před francouzskou expanzí. Přestože proti tomu vehementně protestovala, podřídila se vůli své rodiny. Její výrok „Přeji si jen to, co mi moje povinnost přikazuje přát si“ vypovídá o jejím pochopení a přijetí role oběti dynastických zájmů.
Mateřství a vztah k Napoleonovi II.
Marie Luisa se stala matkou Napoleonova syna, který byl pokřtěn jako Napoleon II. a nesl titul krále Římanů. Z historických zdrojů vyplývá, že k synovi měla silný citový vztah. Každé ráno si ho nechala přinést a trávila s ním čas, což ukazuje, že péči o svého syna nebrala na lehkou váhu. Přestože Napoleon věnoval svému potomkovi velkou pozornost, bylo zřejmé, že malý Napoleon vyrůstal v nestabilním prostředí, zejména po pádu svého otce.
S Napoleonovou abdikací v roce 1814 přišly komplikace. Marie Luisa se ocitla ve víru rozhodnutí, která měla zásadní dopad na budoucnost jejího syna. Když Napoleon abdikoval ve prospěch svého syna, měl se malý Napoleon II. stát císařem Francie, ale tento titul byl rychle zrušen. Po Napoleonově pádu byl jeho syn poslán do Vídně, kde žil pod ochranou svého dědečka Františka I. Habsburského. Zatímco Marie Luisa byla poslána vládnout Parmě, její syn zůstal ve Vídni, čímž byl de facto odloučen od své matky.
Role Habsburků v osudu mladého Orlíka
Osud mladého Napoleona II., známého také jako Orlík, byl silně ovlivněn jeho habsburskou rodinou. Po Napoleonově pádu se František I. a rakouský dvůr rozhodli izolovat chlapce od jeho francouzských kořenů. Přijali pro něj jméno František a snažili se vymazat jakýkoli odkaz na jeho otce. Tento krok měl zabránit tomu, aby se z něj stal další Napoleon, který by mohl ohrozit evropskou rovnováhu.
Z historických pramenů víme, že Marie Luisa nebyla schopna efektivně hájit práva svého syna. Její nová láska, Adam Albert von Neipperg, který byl pověřen jejím hlídáním, ji odvedl od zájmu o politiku a Napoleonův odkaz. Zatímco se věnovala Parmě, její syn zůstal pod kontrolou rakouského dvora, kde byl vychováván v atmosféře nedůvěry k jeho původu. Tento přístup Habsburků bezpochyby přispěl k Napoleonově izolaci a k jeho předčasné smrti v roce 1832 ve věku pouhých 21 let.
Byla Marie Luisa zodpovědnou matkou?
Pověst Marie Luisy jako matky je v dějinách často kritizována. Její rozhodnutí nechat svého syna ve Vídni a věnovat se vládě v Parmě je mnohdy interpretováno jako sobecké a nezodpovědné. Na druhou stranu, její situace byla složitá. Jako žena v době, kdy dynastické zájmy a politická loajalita hrály klíčovou roli, měla omezené možnosti volby. Její oddanost rodině a dynastii Habsburků, stejně jako tlak okolí, ji vedly k tomu, že se podvolila požadavkům svého otce a rakouského dvora.
Historie k ní možná byla příliš tvrdá. Její role matky byla komplikována politickými tlaky, osobními ztrátami a zradami. Přesto její péče o syna a snaha o jeho blaho byly do značné míry upřímné. Historie Marii Luise křivdí, když ji vnímá pouze jako poddajnou figurku, která se vzdala svého syna a manžela. Ve skutečnosti byla ženou, která čelila mimořádně těžkým okolnostem a rozhodovala se v zájmu své rodiny a dynastie, i když to znamenalo obětování osobního štěstí a vztahu s jejím synem.
Závěr
Marie Luisa byla ženou, která se musela pohybovat na politicky a osobně složitém poli. Byla nucena volit mezi loajalitou k otci, dynastií a svému synovi. Její pověst jako matky a císařovny zůstává sporná, ale není pochyb o tom, že čelila neuvěřitelným tlakům, které by byly pro většinu lidí neřešitelné. Dějiny by k ní měly být soucitnější, protože se jí dostalo jen málo svobody v rozhodnutích, která musela činit.
Napsat komentář