-
Širo Išii
Širo Išii je jméno, které není příliš známé, přestože jeho činy během druhé světové války mohou vyvolávat děsivé paralely s nacistickým vědcem Josefem Mengelem. Dnes se podíváme na život tohoto japonského lékaře, který se zapojil do brutálních experimentů a po válce zůstal v anonymitě. Zjistíme, odkud pocházel, jak se dostal k armádnímu výzkumu, a co…
-
Kdo žil na našem území před Přemyslovci?
Přemyslovci jsou jedním z nejvýznamnějších a nejlépe známých rodů v české historii. Jejich jména a příběhy se zachovaly až do dnešních dní, ale co o nich víme skutečně? Tento text se zaměří na původ Přemyslovců a osídlení českého území před jejich příchodem. Představíme si, kdo zde žil, než se objevili první Přemyslovci, a jaké historické…
-
Primo Levi
Primo Levi, italský chemik a spisovatel, se stal jedním z nejvýznamnějších hlasů literatury 20. století. Jeho zkušenosti jako přeživší holocaustu a jeho literární dílo, zejména kniha Je-li toto člověk, poskytují cenné pohledy na hrůzy koncentračních táborů a jejich dopad na lidskou existenci. Tato seminární práce se zaměřuje na Leviho život, jeho literární kariéru a vliv…
-
Marie Terezie: Constitutio Criminalis Theresiana
Constitutio Criminalis Theresiana, nebo také Hrdelní řád Marie Terezie, byl trestní zákoník přijatý v roce 1768 ve Vídni. Tento zákoník, který vstoupil v platnost 31. prosince téhož roku, byl přestože zamítnutý státním radou a státní kanceláří pro svou zaostalost, přijat a aplikován. Zákoník měl zajímavou povahu – na jednu stranu se tvářil moderně, na druhou…
-
Viktor Frankl
Viktor Frankl, významný psychoterapeut a spisovatel, prožil během druhé světové války nezapomenutelné utrpení, které výrazně ovlivnilo jeho profesní dráhu. Narodil se 26. března 1905 do židovské rodiny ve Vídni. Jeho otec Gabriel Frankl pocházel z Pohořelic u Brna a matka Elsa Lion byla z Prahy. Rodina se přestěhovala do Vídně, kde otec pracoval jako státní…
-
Stavovská monarchie, povstání a rekatolizace Českých zemí
Dnes se zaměříme na období stavovské monarchie v českých zemích, konkrétně od konce husitských válek až po stavovské povstání. Budeme zkoumat strukturu stavovského státu a klíčové události, které formovaly jeho podobu. Po skončení husitských válek, kdy byl v roce 1436 za krále zvolen Zikmund Lucemburský, nastalo období, které přineslo zásadní změny v politickém uspořádání českých…
-
Proč je Hradec lepší než Pardubice
V dnešním příspěvku se zaměříme na fascinující rivalitu mezi dvěma významnými městy, Hradcem Králové a Pardubicemi, která trvá po staletí. Tato rivalita je v mnoha ohledech pozoruhodná a její kořeny sahají hluboko do historie. Vzhledem k tomu, že jsem z Hradce, pojímám toto téma s určitou dávkou nadsázky a humoru, přičemž se snažím poskytnout objektivní…
-
Alexandr Solženicyn
Alexandr Isajevič Solženicyn (1918–2008) je jedním z nejvýznamnějších ruských spisovatelů 20. století. Jeho život a dílo, zejména jeho kritika sovětského režimu, přinesly velké změny nejen v literární sféře, ale i v politickém a společenském kontextu. Tato seminární práce se zaměří na klíčové momenty v životě Solženicyna, jeho literární tvorbu, a vliv jeho díla na sovětskou…