Korunní princ Rudolf, syn Františka Josefa I.

Habsburská dynastie byla jednou z nejvlivnějších a nejdelších panovnických linií v Evropě, avšak její konec přichází právě v důsledku tragického osudu korunního prince Rudolfa. Syn Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské, zvané Sisi, byl velmi očekávaným následníkem trůnu, ale jeho osobnostní rysy a rodinné vztahy mu přinesly mnoho problémů.

Rudolf se narodil 21. srpna 1858 ve Vídni jako dlouho očekávaný následník trůnu. Jeho příchod na svět byl obrovskou událostí, při které Vídeň slavila ohňostroji a vojenskými slavnostmi. Jako malý chlapec byl obdařen řadou vojenských hodností a vyznamenání, přestože byl ještě v kolébce. František Josef, který kladl velký důraz na vojenskou kariéru, se těšil, že jeho syn bude vyrůstat jako silný a schopný vojevůdce. Realita však byla jiná.

Rudolf byl od dětství velmi citlivý, s hlubokým zájmem o vědu a politiku, zejména o přírodní vědy a dějiny. Na rozdíl od svého otce, který ho chtěl vychovat k vojenské kariéře, Rudolf inklinoval k intelektuálním a vědeckým zájmům, což vedlo k napětí mezi nimi. Otec ho v raném věku svěřil do péče generála Gondrecourta, který používal tvrdé a kruté výchovné metody. Gondrecourt například Rudolfa budil výstřely z pistole, poléval ho studenou vodou nebo ho zavíral do výběhu s divokými zvířaty, což malého prince psychicky zlomilo.

Když se jeho matka Sisi dozvěděla o těchto praktikách, okamžitě zasáhla a nahradila Gondrecourta laskavějším učitelem, hrabětem Latourem, ale škody už byly napáchány. Rudolfova psychika byla značně narušena. V dospívání se Rudolf stále více odděloval od své rodiny, jeho vztah s otcem byl napjatý, matka Sisi byla často mimo dvůr a sestra Gisela, se kterou měl blízký vztah, se provdala a opustila Vídeň.

Rudolf byl intelektuál s liberálními a reformními názory, které byly v ostrém kontrastu s konzervativní politikou jeho otce. Věnoval se psaní článků do novin, kde anonymně kritizoval politiku Rakouska-Uherska, zejména v otázkách vztahů se šlechtou, antisemitismem a postavením měšťanstva. Byl zastáncem pokrokových reforem a myšlenky moderního státu, které však v tehdejším konzervativním prostředí neměly příliš prostoru.

Osobní život Rudolfa byl stejně komplikovaný jako jeho politický postoj. Jeho manželství s belgickou princeznou Stefanií bylo nešťastné. Počáteční nadšení z jejich svatby rychle zmizelo, když Rudolf přinesl do manželství kapavku, která Stefanii znemožnila mít další děti. Tento zdravotní problém znamenal pro jejich vztah definitivní rozchod.

Rudolfova deprese se prohloubila jeho románkem s mladičkou Mary Vetserovou, který skončil tragicky v Mayerlingu, kde oba spáchali společnou sebevraždu. Tento akt byl výsledkem dlouhotrvajících vnitřních bojů Rudolfa, jeho neschopnosti najít své místo v politice ani v osobním životě, a stále se zhoršujícího vztahu s otcem.

Smrt Rudolfa byla obrovským šokem pro rakousko-uherský dvůr a zpečetila osud Habsburské dynastie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *