Širo Išii

Širo Išii je jméno, které není příliš známé, přestože jeho činy během druhé světové války mohou vyvolávat děsivé paralely s nacistickým vědcem Josefem Mengelem. Dnes se podíváme na život tohoto japonského lékaře, který se zapojil do brutálních experimentů a po válce zůstal v anonymitě. Zjistíme, odkud pocházel, jak se dostal k armádnímu výzkumu, a co se s ním stalo po válce.

Raný život a vzdělání

Širo Išii se narodil v Shibayamě, prefektura Chiba, v Japonsku. Byl čtvrtým synem Katsuya Išii, bohatého statkáře a výrobce saké. Jeho rodina vlastnila rozsáhlé pozemky a měla feudální vliv na místní vesnice. Išii začal své vzdělání na škole v Chibě a pokračoval na Kanazawské univerzitě v prefektuře Ishikawa. Byl známý svou vynikající pamětí a schopností zapamatovat si text po jednom přečtení, což mu přineslo uznání od učitelů. Avšak mezi spolužáky nebyl oblíbený; byl považován za drzého a arogantního. Jeho dcera Harumi později uvedla, že jeho špatná pověst byla nespravedlivá a že byl ve skutečnosti laskavým člověkem, jehož inteligence občas způsobila frustraci.

Vojenská kariéra a experimenty

V roce 1916 začal Išii studovat medicínu na Kyotské imperiální univerzitě, kterou dokončil v roce 1920. Krátce poté se oženil s dcerou ředitele univerzity, Akari Torasaburo. V roce 1921 byl Išii jmenován vojenským chirurgem v imperiální japonské armádě a jeho kariéra rychle postupovala. V roce 1922 byl přeřazen do 1. armádní nemocnice a armádní lékařské školy v Tokiu, kde se jeho práce stala vysoce ceněnou. Išii se vrátil do Kyota, aby dokončil postgraduální studium.

Išii se během své kariéry stal známým pro své neobvyklé experimenty. V rámci svého výzkumu si vytvářel „mazlíčky“ z bakterií v Petriho miskách, což naznačuje jeho neobvyklý přístup k vědecké práci. Jeho chování ve výzkumných laboratořích, kde pracoval i v noci a zanechával po sobě nepořádek, rozčilovalo jeho spolužáky. Jeho mentor, profesor Ren Kimura, vzpomínal na Išii jako na osobu, která svým chováním a přístupem ke vědecké práci vyvolávala zklamání.

Role v armádních experimentech

Išii se stal klíčovou postavou v armádních experimentálních programech během druhé světové války. Jeho výzkum zahrnoval neetické a brutální experimenty na živých obětech. Tyto experimenty zahrnovaly testování biologických a chemických zbraní na lidských subjektech, což vedlo k nesmírnému utrpení a smrti mnoha nevinných lidí.

Po válce a anonymita

Po skončení druhé světové války se Širo Išii vyhnul trestu a zůstal v anonymitě. Po kapitulaci Japonska byl Išii i přes svou odpovědnost za válečné zločiny ochráněn některými vlivnými osobami. Po válce se snažil skrýt svou identitu a uniknout odpovědnosti za své činy.

Je zajímavé, že přestože byl Išii zodpovědný za hrůzné experimenty, jeho jméno není tolik známé jako jména jiných válečných zločinců. Tento fakt odráží složitost a někdy i zapomnění některých temných kapitol historie.

Závěr

Širo Išii je postava, která by měla být vzata v úvahu při studiu válečných zločinů a etických hranic vědeckého výzkumu. Jeho činy během druhé světové války, podobně jako u Mengeleho, připomínají, jak daleko mohou vědecké ambice zajít, pokud nejsou regulovány morálními a etickými normami. Jeho příběh nám připomíná potřebu neustálého dohledu nad vědeckým výzkumem a význam odpovědnosti za naše činy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *